NaStyku.pl

Stefan Waldau

Brak zdjecia
Imię i nazwisko: Stefan Waldau Profesja: Jestem stąd

Urodził się w 1944 r. w Pieńsku. W 1965 r. ukończył w Dreźnie studium nauczycielskie ze specjalnością: język niemiecki, literatura i wychowanie fizyczne. Rozpoczął pracę nauczyciela w szkole w Stralsundzie, z której wskutek donosu został wyrzucony, następnie aresztowany i przesłuchiwany.

W 1968 r. zamieszkał w Görlitz, gdzie znalazł pracę w szkole specjalnej. W latach 1972-1974 odbył służbę wojskową. Po powrocie z wojska podjął dalszą pracę w Görlitz. Napierw pracował w Elisabethschule, następnie w skutek nacisków politycznych, został przeniesiony do Karl-Liebknecht-Schule, gdzie otaczała go atmosfera podejrzeń. Otrzymał zakaz pisania pracy doktorskiej o baroku śląskim. Oburzony ideologizacją wychowania w szkole zrezygnował w 1979 r. z zawodu nauczyciela. Przez pewien czas był bezrobotny, później znalazł pracę w centrum obliczeniowym, a od 1980 r. w Bibliotece Miejskiej. Ukończył podyplomowe studium bibliotekoznawcze.

Od 1987 r. uczestniczył w najbliższym kręgu znajomych w dyskusjach na temat pierestrojki; interesował się niezależną literaturą rosyjską. Pozostawał stale pod obserwacją Stasi. Tuż po utworzeniu Neues Forum w Berlinie współorganizuje Neues Forum w Görlitz.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.