NaStyku.pl

Józef Wiejak

Brak zdjecia
Imię i nazwisko: Józef Wiejak Profesja: Działacz społeczny
Data urodzenia: 1924-03-16
Data śmierci: 2018-07-02

Kombatant, żołnierz II Armii Wojska Polskiego, z którą przeszedł cały szlak bojowy od miejsca uformowania, aż do zakończenia działań wojennych. Po powołaniu 5 września 1944 r. przydzielony został do 37 PP 7DP do plutonu gospodarczego w stopniu strzelec st. kucharz. Od 15 stycznia 1945 r. w marszu na front w kierunku Szczecina, a potem na Wrocław. W tym czasie został zastępcą dowódcy plutonu gospodarczego. Brał udział w Forsowaniu Nysy Łużyckiej, gdzie toczono zacięte walki o zdobycie przyczółka na jej zachodnim brzegu. Następnie nacierał w kierunku północno-zachodnim. Prowadził walki obronne pod Spree, Hahnichen, Quolsdorf, Daubitz oraz pod Klitten.

W operacji praskiej pułk walczył w rejonie Rumburgu. Szlak bojowy zakończył na terenie Czechosłowacji w okolicach Brocha. 13 czerwca 1945 r. otrzymał awans na kaprala. Wraz z oddziałem gospodarczym zabezpieczał mienie poniemieckie w okolicy Bogatyni. 25 października 1945 r. został przeniesiony do 1. Oddziału Wojsk Ochrony Pogranicza w Lubaniu – kapral bez funkcji przy plutonie transportowym. Zdemobilizowany 8 marca 1947 r. Po wojnie pozostał na Łużycach i zamieszkał w Lasowie. Uczestniczył w odbudowie Pieńska i przez wiele lat brał czynny udział w życiu społecznym gminy. Był wielokrotnie odznaczany za swoje dokonania.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.