NaStyku.pl

Zbigniew Bobak

Zbigniew Bobak
Imię i nazwisko: Zbigniew Bobak Profesja: Polityk
Data urodzenia: 1931-01-24
Miejsce urodzenia: Zuszyce

Urodził się 24 stycznia 1931 r. w Zuszycach w powiecie Gródek Jagielloński w województwie lwowskim II Rzeczypospolitej. W ramach tak zwanej repatriacji i narzuconej w Polsce zmiany granic po II Wojnie Światowej wyjechał z rodziną na polski Dolny Śląsk. W 1953 r. na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał dyplom magistra matematyki. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę nauczycielską w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Był nie tylko znakomitym matematykiem, ale także zaangażowanym i wrażliwym społecznie pedagogiem, wychowawcą młodzieży i cenionym kolegą w środowisku nauczycielskim.

W 1961 r. powierzono mu stanowisko dyrektora Technikum Górniczo-Energetycznego, które pod jego kierownictwem szybko zostało wyróżniającą się placówką oświatową w skali regionu. Nowoczesny obiekt, przemyślany dobór kadry pedagogicznej, dydaktyka na wysokim poziomie oraz – co podkreślają ówcześni uczniowie – duże wymagania połączone z szacunkiem i poważnym traktowaniem uczniów, w sumie dały świetne rezultaty. Dzięki uporowi dyrektora Zbigniewa Bobaka w szkole powstał autentyczny samorząd uczniowski, ograniczono wpływy pezetpeerowskiej Podstawowej Organizacji Partyjnej i Związku Młodzieży Socjalistycznej, uczniów nie agitowano politycznie i nie zabraniano praktyk religijnych. Realia te nie mogły się podobać rządzącej wówczas niepodzielnie i autorytarnie PZPR.

W 1966 r. komuniści usunęli Zbigniewa Bobaka z dyrektorskiego stanowiska, pozbawiając go jednocześnie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela. Pretekstem do półrocznego dochodzenia prokuratorskiego była pozytywna postawa dyrektora wobec wyboru przez samorząd uczniowski patrona szkoły. Z woli uczniów miał nim zostać John Fitzgerald Kennedy, zamordowany w Dallas w 1963 r. prezydent USA. Absurdalny zarzut współpracy z amerykańskim wywiadem i liberalne wychowanie młodzieży dzisiaj brzmią kuriozalnie, ale wówczas była to ponura rzeczywistość.

Po zwolnieniu ze szkoły Zbigniew Bobak podjął fizyczną pracę w KWB Turów. Kiedy Polacy budzili się z niemocy i letargu w 1980 r., Zbigniew Bobak współtworzył w kopalni NSZZ Solidarność i inicjował powołanie autentycznej rady pracowniczej, samorządu, który miał rzeczywisty głos w sprawach zarządzania przedsiębiorstwem. Był delegatem na historyczny I Zjazd Solidarności w Gdańsku. Niestety, 13 grudnia 1981 r. generał Jaruzelski ogłosił w PRL stan wojenny, rodząca się demokracja została zdławiona, a Zbigniew Bobak internowany. Nikt wówczas nie wiedział czym zakończy się internowanie – więzieniem, kolejną w historii Polski zsyłką, czy może komunistyczną kulą w łeb? Takie były wówczas obawy.

W końcu nadszedł rok 1989. Ustalenia "okrągłego stołu" doprowadziły do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, w których Zbigniew Bobak został wybrany posłem na Sejm zwany kontraktowym (1989-1991). Był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego przy Lechu Wałęsie, należał do Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Współtworzył Fundację Ochrony Środowiska Rejonu Zgorzelecko-Bogatyńskiego.

W latach 90. przeszedł na emeryturę. W 2012 roku – w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Bobak jest wzorcowym przykładem światłego, współczesnego patriotyzmu. Zarówno narodowego jak i lokalnego, zgorzeleckiego. Jest prawym i skromnym człowiekiem, dla którego rzeczywista samorządność i sprawiedliwość społeczna były i są najwyższymi priorytetami. Jego polityczny i zawodowy życiorys zaświadczają, że dobrze zasłużył się dla niepodległej ojczyzny i naszej zgorzeleckiej społeczności.

W 2018 r. został odznaczony Medalem Miasta Zgorzelec. 

Aktualna ocena: 3,4/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.