NaStyku.pl

Edward Jakubowski

płk. Edward Jakubowski
Imię i nazwisko: Edward Jakubowski Profesja: Działacz społeczny
Data urodzenia: 1924-04-19
Miejsce urodzenia: Drzewiec
Data śmierci: 2018-07-12

Urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Drzewcu w województwie wielkopolskim. Przed wybuchem II Wojny Światowej prowadził wiele szkolnych uroczystości i zawsze pamiętał teksty przemówień okolicznościowych z tamtego okresu. Po wybuchu wojny do 1944 r. pomagał rodzicom w rolnictwie. W latach 1945-1984 pełnił żołnierską służbę jako szeregowiec, podoficer nadterminowy i oficer zawodowy. Po krótkim przeszkoleniu w 1. Zapasowym Pułku w Warszawie został skierowany do 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty – 3. Dywizja Piechoty, w ramach którego brał czynny udział w walkach z UPA na terenie województwa lubelskiego i rzeszowskiego od maja do października 1946 r. Podczas walk w rejonie Lubaczowa został kontuzjowany i ranny. W tym czasie był celowniczym baterii 45 mm. Na przełomie lat 1946-1947 był kursantem Oficerskiej Szkoły Intendentury w Łodzi. Na skutek reorganizacji szkoły został skierowany do dalszej służby w Rejonowej Komendzie Uzupełnień Wieluń, którą pełnił od 1 września 1947 do 4 listopada 1949 r. Po przeszkoleniu na kursie oficerskim w Rembertowie otrzymał stopień chorążego. W latach 1950-1960 pełnił kierownicze stanowiska w Wojskowej Komendzie Rejonowej Legnica, Wągrowiec i Wałbrzych. Pełniąc niełatwą służbę w Wałbrzychu zdał egzamin maturalny i ukończył studia wyższe, które ułatwiły mu dalszą służbę i pracę na kierowniczych stanowiskach. Na uwagę zasługuje skierowanie w 1975 r. na stanowisko szefa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Cywilnej w Jeleniej Górze.

Płk Jakubowski podjął wyzwanie stworzenia od podstaw nowego funkcjonalnego obiektu na potrzeby WIOC. W przeciągu trzech lat powstał Ośrodek Szkolenia Kadr, biura, internat na 32 osoby, stanowisko kierowania na wypadek wojny oraz baza magazynowa na sprzęt obrony cywilnej. Za to dokonanie otrzymał nagrodę Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Obecnie obiekt ten jest zajmowany przez Straż Graniczną. Doświadczenie zdobyte przy tej budowie przydało mu się przy budowie Domu Kombatanta w Jeleniej Górze. Budowa trwała od 1985 do maja 1988 r. Zostały tu ulokowane wszystkie związki kombatanckie, duża przychodnia lekarska, stołówka, sklepy.

 Był wielokrotnie odznaczany za swoją służbę Polsce, w tym także krzyżami: Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2013 Rada Miasta Zgorzelec w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju Miasta Zgorzelec nadała płk Edwardowi Jakubowskiemu "Medal Miasta Zgorzelec".

Pułkownik Jakubowski swoje życie związał z Jelenią Górą, gdzie żył i pracował, jednak swoją obecność zaznaczył także w Zgorzelcu, gdzie poprzez udział w organizowanych przez nasze miasto obchodach rocznicowych pod Pomnikiem Orła przy Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, jako świadek historii, niestrudzenie przypominał jak ważne jest wyciąganie właściwych wniosków z przeszłości i unikanie błędów, które już kilkakrotnie doprowadzały ludzkość na skraj przepaści.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.