NaStyku.pl

Peter Stosiek

Brak zdjecia
Imię i nazwisko: Peter Stosiek Profesja: Jestem stąd

Urodził się w 1937 r. na Górnym Śląsku. Maturę uzyskał w 1955 r. w Reichenbach koło Görlitz. W 1961 r. zdał państwowy egzamin medyczny w Halle/Saale. Już w czasie studiów był wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany przez Stasi w związku z aktywnym udziałem w duszpasterstwie Kościoła katolickiego. W 1963 r. został zwolniony z pracy na uczelni w wyniku procesu politycznego. W 1964 r. zaczął prowadzić na terenie instytucji kościelnych wykłady na tematy społeczne i religijne.

W 1967 r. odmówił służby wojskowej. W 1983 r. habilituje się. W 1989 r. jest na terenie Görlitz jednym z założycieli opozycyjnego Neues Forum, masowej organizacji powstałej latem tego roku, mającej pewne podobieństwo do ruchu „Solidarności”. Kierował Instytutem Patologii w Cottbus i był profesorem Uniwersytetu Halle/Saale.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.